مسئله اینست : روش و منش ائمه اطهار چگونه است؟

چهارده معصوم و معصوم چهاردهم علیهم‌السلام

در این دنیای پر‌ فراز‌ونشیب و در این گرفتاری‌های روزمره با اینهمه مدعیان حق و حقیقت و منادیان راه نجات به کدامین سمت برویم و در کدامین ساحل رحل اقامت افکنیم؟

آموختم که هیچ تضمین و شاه کلید، ذکر و اسم اعظمی وجود ندارد که ما را از طوفان امتحانات و سختی های زندگی و انتخاب های سرنوشت ساز برهاند‌.

«وجود ما» سخت ترین بخش مسئله زندگی ماست که توام با حق انتخاب و مسئولیت است، ما مجبوریم که انتخاب کنیم و مجبوریم که اراده کنیم و این اراده و انتخاب لاجرم سرنوشت ما را رقم می زند.

من به عنوان کسی که از دامن اسلام میخواهد به ساحل امن و آرامش برسد و انتخاب های درست داشته باشد چه راهی را در پیش بگیرم؟

خیلی ها دنباله‌رو دیگران شدند مثل پیروان سقیفه و پیروان ابوبکر بغدادی علیه العنه؛

خیلی ها دست به دامان ذکر و التماس دعا گوی این و آن هستند ‌و هنوز به دنبال اسم اعظم و غول چراغ جادو هستند؛

خیلی ها دچار افراط شده اند و غرق در تعصبات چنان می‌تازند که اساساً نیازی به معصوم علیه السلام نداشته و در حال صدور دستورالعمل های خویش اند؛

در این بین، افراد مذهبی موفق انگشت شماری هستند که هم در امور دینی اهتمام به خرج داده و دچار افراط نشده و هم در امور دنیوی یک الگو و زندگی موفق از منظر اخلاقی، عاطفی، اقتصادی و … را سامان داده اند.

من به عنوان یک محقق، همیشه به دنبال یک نقطه اشتراک بین امور دنیا و آخرت بوده ام و امروز به یقین یافته ام که این هدف جز با شناخت «روش و منش ائمه اطهار علیهم السلام» امکان ندارد و این شناخت، اسم اعظم و شاه کلید سعادت و هدایت و راه نجات از طوفان ها و صراط مستقیم دوران ها و دین مداری حقیقی است.

در همه افراط و تفریط ها، مسئله و مشکل اصلی عدم شناخت صحیح از روش و منش چهارده معصوم و معصوم چهاردهم علیهم‌السلام است.

شناخت‌های سطحی، ظاهری، تک بعدی و مغرضانه از کتاب های آسمانی، منجر به خلق هیولاهایی چون داعش می‌شود و همین آفت در بین ما شیعیان نسبت به ائمه اطهار علیهم السلام وجود دارد.

در این مورد ان‌شاء‌الله باز هم خواهم نوشت و باز هم جستجو خواهم کرد و این جستجو نقطه ی آغاز تمام آغازها و غایت و هدف تمام پایان ها در زندگی من است.

به درستی مسئله اینست : شناخت روش و منش چهارده معصوم علیهم السلام.

محمد علی نجم – ۹ فروردین ۱۴۰۰

جوابی بنویسید:

آدرس ایمیل شما به صورت عمومی منتشر نخواهد شد.